יחסי מין אמורים להיות דבר נפלא, מהנה ומעצים, אך למרבה הצער יש נשים שלא נהנות מהם, בשל תופעות שונות וביניהן וגיניסמוס. המאמר הבא יסביר מה זה וגיניסמוס וכיצד מטפלים בו וחשוב שתדעי שאם את סובלת מהתופעה, את לא היחידה. 10%-17% מהנשים סובלות מהתופעה הזו והיכרות מעמיקה עם הסיבות הגורמות לה והדרכים לפתרון, היא הצעד הראשון להתגברות על הבעיה.

אז מה זה ויגינסמוס?

וגיניסמוס הוא התכווצות לא רצונית וממושכת של שרירי הנרתיק ולעיתים גם נעילה של שרירי הירכיים, כתגובה לכל ניסיון מגע באזור הפות. הכוונה היא לא רק לחדירה של הפין במהלך יחסי מין, אלא גם כתגובה לניסיון להחדיר טמפון, או לבצע בדיקה גניקולוגית. ההתכווצות מפריעה לנשים הסובלות מהתופעה לקיים יחסי מין סדירים ולעבור כאמור בדיקות גניקולוגיות שגרתיות ומורכבות ולכן מומלץ לטפל בה בהקדם האפשרי ובהתאם לגורמים המשפיעים עליה.

איך מאבחנים וגיניסמוס?

מדובר בתופעה שאין אפשרות לאבחן אותה בבדיקת מעבדה ולכן רוב האבחונים מסתמכים על דיווח של האישה אודות המצב. במקרים מסוימים בודקים את הדיווח אל מול תגובת הנרתיק לנוכח ניסיון לבצע בדיקה גניקולוגית ובמידה ומבחינים בהתכווצות, האבחנה מקבלת גושפנקה רשמית וניתן להתחיל לטפל בבעיה.

וגיניסמוס מה הגורמים ואיך מטפלים?

עכשיו אחרי שהבנו מה זה וגיניסמוס, נתעמק בגורמים לבעיה. טיפול וגיניסמוס מתבסס על הגורמים לו, שיכולים להיות בעלי רקע פיזי, נפשי, או שילוב שלהם. הגורמים הם לרוב:

  • בעיה במבנה הנרתיק
  • בעיה במבנה קרום הבתולין
  • דלקות בנרתיק
  • דלקות בבלוטות הסיכה
  • טראומה כתוצאה מיחסי מין בכפייה
  • חשש מודע ולא מודע מהריון ולידה
  • תחושות בושה או פחד המתלוות לקיום יחסי מין, בדרך כלל כתוצאה מנורמות תרבותיות או זיקה דתית
  • היעדר בשלות מינית.

שיטות טיפול וגיניסמוס

השיטות לטיפול בוגיניסמוס הנגרם כתוצאה מעכבה רגשית, כולל התגברות על הטראומה או החשש הנלווים לקיום יחסי מין, הצפת קונפליקטים ודעות קדומות בנושא, פסיכותרפיה והדרכה מינית שמטרתה להכיר טוב יותר את האזור והצורה בה הוא בנוי. טיפול וגיניסמוס הנגרם כתוצאה מבעיה פיזית, כולל החדרת מרחיבים נרתיקיים בהדרגתיות, עם קוטר עולה והדרכת האישה או בני הזוג אודות תנוחות בהן יש לאישה שליטה על אקט החדירה.

אל תוותרי על חיי המין שלך

אם את סובלת מוגיניסמוס או חושדת כי יש מצב כזה, דווחי בהקדם לרופא הנשים שלך. שיטות הטיפול כיום הן מתוחכמות ויעילות ומאפשרות כמעט לכל אחת להתגבר על התופעה המטרידה.

x img